Lixee Zipulses to licznik impulsów Zigbee, który pozwala w czasie rzeczywistym poznać zużycie wody, gazu lub energii elektrycznej dzięki komunikacji z kompatybilnym hubem, takim jak Home Assistant lub Jeedom.
Dlaczego licznik LIXEE-ZIPULSES Zigbee ma taką cenę?
Jest to wyjątkowy produkt francuskiej firmy Lixee, ponieważ bardzo trudno jest znaleźć na rynku pulsometr Zigbee. Ponadto produkt ten ma kilka interesujących funkcji, takich jak zewnętrzna antena (zapewniająca dobry zasięg komunikacji), czujnik temperatury ostrzegający przed mrozem, przechowywanie danych nawet w przypadku awarii zasilania oraz możliwość zasilania bateryjnego lub sieciowego w celu zapewnienia elastyczności instalacji.
Zalety i wady licznika impulsów Zigbee Zipulses
Zalety
- Wiele zastosowań: Można mierzyć zużycie wody, gazu lub energii elektrycznej.
- Elastyczność: Można go podłączyć do sieci zasilającej o napięciu od 5 do 12 V lub użyć baterii CR2450.
- Kompatybilność: Współpracuje z systemami automatyki domowej, takimi jak Eedomus, Domoticz, Jeedom i Home Assistant z Zigbee2MQTT.
- Zasięg: Ponieważ posiada antenę Zigbee, można go umieścić w miejscach bardziej oddalonych od domowego koncentratora automatyki.
- Pamięć: Zapamiętuje zużycie wody, gazu lub energii elektrycznej nawet w przypadku przerw w dostawie prądu lub awarii komunikacji (wartości nie są resetowane).
Wady
- Wymaga koncentratora Zigbee: Jeśli chcesz korzystać z tego inteligentnego licznika impulsów Zipulses, musisz użyć kompatybilnego koncentratora automatyki domowej.
- Wysoka cena: Rynek zwykle przynosi nam tanie produkty Zigbee, ale nie jest tak w przypadku Zipulses, ale jest to oryginalne i ekskluzywne urządzenie.
- Nie działaprzy napięciu 230 V: Aby korzystać z tego licznika Zigbee, należy użyć adaptera 5-12 V lub baterii.
Jak działa wodomierz Zipulses Zigbee?
W domu możemy kontrolować różne urządzenia, takie jak światła, rolety, ogrzewanie, nawadnianie, a także możemy poznać cenne informacje, takie jak na przykład zużycie wody, gazu lub energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, co pozwala nam uświadomić sobie, w jaki sposób korzystamy z tych zasobów, a także możemy tworzyć sceny w celu optymalizacji tego zużycia.
Dzisiaj dowiemy się, jak łatwo sprawdzić zużycie wody i jak tworzyć różne sceny dzięki tym informacjom.
Jego funkcja jest prosta, ale bardzo interesująca: zliczanie impulsów przesyłanych przez licznik wody, gazu lub energii elektrycznej.
W moim przykładzie pokażę pomiary wodomierza, ale proces jest podobny w przypadku liczników gazu lub energii elektrycznej.
Być może domyślnie nie masz wodomierza ze złączem, które pozwala na pobieranie impulsów, a tym samym zużycie wody, ale możesz dodać, dzięki profesjonalistom z branży, dodatkowy wodomierz, taki jak jeden z marki Gioanola, który ma kabel, który przesyła impulsy, a zatem dzięki tego typu licznikowi będziemy mogli podłączyć go do inteligentnego pulsometru Zipulses, aby przesyłał informacje za pomocą technologii bezprzewodowej Zigbee do kompatybilnego koncentratora automatyki domowej.
Wodomierz kompatybilny z Home Assistant i Jeedom
Mówiąc o koncentratorach automatyki domowej, inteligentny licznik impulsów Zigbee jest obecnie kompatybilny z Jeedom i Home Assistant dzięki Zigbee2MQTT, a w tej treści zobaczymy, jak zintegrować go z Jeedom, chociaż proces byłby podobny w przypadku każdego innego kompatybilnego koncentratora.
Mówiąc o bezprzewodowej technologii Zigbee, wiele inteligentnych urządzeń ma swoją antenę wewnątrz, ale to urządzenie Zipulses ma zewnętrzną antenę, która oprócz tego, że pozwala nam mieć lepszy zasięg komunikacji, co jest praktyczne, jeśli mamy to urządzenie daleko od centrum automatyki domowej, możemy również zainstalować przedłużacz anteny, aby na przykład wywieźć tę antenę z pudełka.
Jeśli jednak zapoznałeś się z innymi moimi treściami, będziesz wiedział, że możesz również poprawić zasięg komunikacji z innymi inteligentnymi urządzeniami z technologią Zigbee w swoim domu, o ile są to urządzenia podłączone do zasilania, takie jak żarówki, gniazdka, rolety lub moduły oświetleniowe, inteligentne listwy zasilające lub inne urządzenia.
Kolejnym bardzo interesującym szczegółem jest to, że możemy wybrać dwie metody karmienia:
- Z baterią CR2450, jeśli nie mamy możliwości podłączenia tego urządzenia do sieci lub po prostu wolimy podłączyć je z baterią, ponieważ łatwiej jest ją zainstalować.
- Z zasilaniem od 5 do 12 V, co pozwala uniknąć konserwacji baterii.
Ale to nie wszystko! W przypadku zliczania impulsów, bardzo praktyczną cechą Zipulses jest to, że w przypadku problemu z komunikacją radiową z tą technologią Zigbee lub po prostu w przypadku awarii zasilania lub wymiany baterii, Zipulses ma tę zaletę, że zapisuje impulsy w indeksie, dzięki czemu nie tracisz danych impulsów.
Oznacza to, że na przykład w przypadku awarii zasilania urządzenie nie powróci do wartości 0, ale będzie kontynuować pomiar z ostatnią zmierzoną wartością.
Mówiąc o pomiarach, urządzenie to posiada również parametry mnożnika lub dzielnika, pozwalające na uzyskanie dokładnej wartości w KWh lub litrach, w zależności od posiadanego licznika.
Francuska firma proponuje jeszcze jeden bardzo interesujący szczegół, który warto podkreślić, a mianowicie czujnik temperatury zintegrowany z tym miernikiem, dzięki czemu mamy alarm i możemy zapobiec ewentualnemu zamarznięciu.
Nawiasem mówiąc, urządzenie to służy nie tylko do pomiaru zużycia wody, ale także gazu, jak zobaczymy w innych treściach.
Ale dzisiaj skupimy się na zużyciu wody.
Jak skonfigurować licznik impulsów Zigbee ZiPulses?
Na początek, jeśli spojrzysz na komorę baterii, w jej pobliżu znajduje się złącze, do którego można podłączyć przewody przesyłające impulsy z wodomierza.
Po podłączeniu tych kabli musimy wybrać pozycję zworki w zależności od tego, czy chcemy korzystać z baterii, czy podłączyć urządzenie do sieci.
Po wybraniu położenia zworki, zamierzamy umieścić baterię CR2450, która NIE jest dołączona do zestawu lub podłączyć to urządzenie do prądu, ALE należy uważać, musimy umieścić zasilacz o napięciu od 5 do 12 woltów.
Teraz możemy dołączyć to urządzenie do naszego huba automatyki domowej. Z poziomu huba automatyki domowej Jeedom uruchomię tryb włączania (proces jest podobny w przypadku huba Home Assistant).
Domyślnie, po umieszczeniu zasilacza, inteligentny licznik impulsów Zipulses powinien automatycznie zostać włączony do naszego centrum automatyki domowej bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności.
Jeśli jednak tak nie jest, można nacisnąć przycisk Link na urządzeniu.
Po dołączeniu zweryfikujemy, czy otrzymana wartość jest zgodna ze wskazaną, a jeśli tak nie jest, można zmodyfikować współczynnik i jednostkę zgodnie z instalacją i krajem.
Jeśli mamy zaznaczoną historię, będziemy mogli śledzić nasze zużycie dzień po dniu.
Będziemy mogli uzyskać dodatkowe informacje, takie jak na przykład wiedza o tym, ile zużywamy w euro, aby mieć reprezentację naszych wydatków na wodę w czasie.
Na przykład, jeśli cena za litr wynosi w naszym przypadku 0,3 eurocenta, utworzymy wirtualny, w którym pomnożymy nasze zużycie w litrach przez 0,003, uwaga, 0,003, a nie 0,3, ponieważ mówimy o 0,3 eurocenta, a nie 3 centach za litr.
W związku z tym, jeśli zużyjemy 10 litrów, zobaczymy, że wydaliśmy 0,03 euro, co tym razem odpowiada 3 eurocentom za 10 litrów.
A jeśli wydamy 1000 litrów, czyli 1 metr sześcienny, będzie to 3 euro.
Oczywiście dzięki wirtualnym będziemy mogli tworzyć nieskończoną ilość informacji, takich jak raport dziennych, tygodniowych, miesięcznych wydatków i wiele więcej.
Dzięki tym informacjom możemy również tworzyć alerty na naszym telefonie zgodnie z poziomem krytycznym, który chcemy ustawić.
Jednak jeszcze bardziej interesująca w inteligentnym domu jest możliwość interakcji różnych inteligentnych urządzeń ze sobą zgodnie ze zdefiniowanymi kryteriami.
Przykład nr 1: Odcięcie nawadniania po 20 litrach
Na przykład, jeśli mamy sterownik nawadniania ogrodu i inteligentny licznik impulsów Zipulses, możemy zdefiniować odcięcie nawadniania, jeśli na przykład zużyliśmy więcej niż 20 litrów po jego aktywacji.
W tym celu stworzyliśmy scenariusz, który ma 2 wyzwalacze: status sterownika nawadniania, tj. sprawdzi, czy scenariusz może zostać uruchomiony, gdy sterownik nawadniania jest włączony lub wyłączony oraz za każdym razem, gdy wodomierz wykryje zużycie wody.
W tym scenariuszu pierwszy blok może zostać wykonany, jeśli warunkiem jest zmiana stanu sterownika nawadniania i ta zmiana stanu ma miejsce, gdy nawadnianie jest aktywowane.
Gdy nawadnianie jest aktywowane, otrzymujemy komunikat „Rozpoczynam nawadnianie” i w tym momencie wykonywane są 3 zmienne.
Pierwsza zmienna o nazwie „ValueOnOn” to migawka bieżącego zużycia mierzonego przez wodomierz w tym momencie.
Pomiar ten pozwoli nam wiedzieć, kiedy powinniśmy automatycznie odciąć wodę, ponieważ będziemy wiedzieć, kiedy zużyliśmy 20 litrów.
Innymi słowy, jeśli wodomierz był ustawiony na 135 litrów w momencie rozpoczęcia nawadniania, nawadnianie zostanie wyłączone, gdy wodomierz osiągnie 155 litrów.
W tym celu użyjemy następującej zmiennej, którą nazwaliśmy „NumLitrosMax” i którą ustawiliśmy na 20 litrów, ponieważ byłaby to maksymalna wartość zużycia, jakiej oczekujemy w naszym ogrodzie podczas podlewania.
Jest to oczywiście przykład, abyś mógł zobaczyć, co można zrobić, ale możesz sobie wyobrazić dowolny rodzaj aplikacji.
Trzecia zmienna poinformuje nas, kiedy osiągniemy 20 litrów zużycia wody.
Jak widać, blok ten jest wykonywany tylko wtedy, gdy aktywujemy nawadnianie i oczywiście nie będzie wykonywany, gdy dezaktywujemy nawadnianie lub za każdym razem, gdy nastąpi zużycie wody, ponieważ ustawiliśmy warunki stanu nawadniania, gdy jest on aktywowany, aby ta część sceny nie była wykonywana w nieodpowiednich momentach.
Scenariusz nr 2: odcięcie wody po zużyciu 1 litra
Teraz widzimy drugi blok, który tym razem będzie wykonywany za każdym razem, gdy wodomierz wyśle swoje zużycie, co w naszym przypadku powinno być dla każdego impulsu.
W tym przypadku, za każdym razem, gdy występuje impuls naszego licznika i tak długo, jak nawadnianie jest aktywowane, następuje obliczenie między bieżącym zmierzonym zużyciem wody a zużyciem wody, które mieliśmy w momencie, gdy aktywowaliśmy nawadnianie, dzięki wartości zmiennej ValorEnOn.
Jak już wspomniałem, ten blok scenariusza będzie wykonywany za każdym razem, gdy nasz licznik wyśle pomiar i zostanie aktywowane nawadnianie, a zatem będzie on systematycznie obliczał różnicę między bieżącym zużyciem wody a zużyciem wody w momencie, gdy aktywowaliśmy nawadnianie.
Jeśli wynik tego obliczenia wyniesie 20 lub więcej, tj. jeśli zmienna o nazwie „NumLitrosActuales” jest równa lub większa niż zmienna „NumLitrosMax”, wówczas nawadnianie zostanie odcięte, a my otrzymamy alert.
Innym przykładem może być to, że jeśli jesteśmy poza domem i nikogo nie ma, woda jest automatycznie odcinana dzięki inteligentnemu zaworowi w przypadku wykrycia zużycia wody.
W tym celu w naszym scenariuszu będziemy mieli 2 wyzwalacze, stan o nazwie „Tryb”, który jest bardzo przydatną funkcją Jeedom, która pozwala nam wybrać tryby w naszym domu, aw naszym przykładzie mamy tryb „Obecny” i „Poza domem”, które mogą być przydatne w różnych przypadkach użycia.
Drugim wyzwalaczem jest zużycie wody mierzone przez nasz licznik.
Ten scenariusz ma pewne podobieństwa do pierwszego scenariusza, który widzieliśmy.
W tym przypadku pierwszy blok zostanie wykonany tylko wtedy, gdy zmieniliśmy tryb i jest on ustawiony na „Away”.
Oznacza to, że kiedy wychodzimy z domu, naciskamy przycisk „Away” na naszym telefonie, aby wskazać, że opuściliśmy dom i można aktywować różne aspekty, takie jak na przykład regulacja ogrzewania lub klimatyzacji w trybie ekonomicznym, aktywacja systemu bezpieczeństwa lub, w tym przykładzie, który zobaczymy, poznamy zużycie wody w momencie, w którym aktywowaliśmy ten moment „Away” dzięki zmiennej „ValueOnOn”.
W zmiennej „NumLitrosMax” ustawimy wartość 1, ponieważ będziemy chcieli automatycznie odciąć wodę w naszym domu, jeśli zostanie wykryte zużycie 1 litra, oczywiście jeśli wcześniej zdefiniowaliśmy, że nie powinniśmy zużywać wody, gdy jesteśmy poza domem.
I mamy zmienną „NumLitresActual”, która będzie wiedzieć, ile wody jest zużywane.
Drugi blok będzie wykonywany za każdym razem, gdy nastąpi pomiar zużycia wody, a tryb jest ustawiony na „Away”, w tym przypadku obliczy różnicę między bieżącym zmierzonym zużyciem wody a zużyciem wody, które mieliśmy w momencie aktywacji trybu „Away”.
Obliczenia te znajdują się w zmiennej o nazwie „NumLitrosActuales”.
Jeśli ta zmienna ma wartość równą lub większą niż „NumLitrosMax”, tj. jeśli wykryte zostanie zużycie 1 litra lub więcej wody, automatycznie wyłączymy wodę dzięki inteligentnemu zaworowi.
Otrzymaliśmy komunikat ostrzegawczy.
Tak więc Zipulses jest czymś więcej niż tylko wodomierzem, informuje nas o naszym zużyciu w czasie rzeczywistym, gdziekolwiek jesteśmy dzięki naszemu komputerowi lub telefonowi, a także może odgrywać ważną rolę w inteligentnym domu.
Charakterystyka techniczna Lixee Zipulses
- Technologia: Zigbee 3.0 (2,4 GHz)
- Licznik impulsów kompatybilny z GAZPAR (złącze nie jest dołączone) i innymi licznikami impulsów (gaz / woda / prąd)
- Czujnik temperatury w zestawie: Aby ostrzegać użytkownika i zapobiegać zamarzaniu.
- Wymiary: 80 x 30 x 22 mm
- Waga: 50 g
- Zasilanie: 3 VDC lub 5-12VDC
- Temperatura pracy: 0°C – 60°C
- Zawartość opakowania: 1x ZiPulses, 1x Antena, 2x Pokrowce, 4x Śruby
Często zadawane pytania
Czymogę używać Lixee Zipulses z hubem Tuya SmartLife Zigbee?
Nie. Należy użyć koncentratora Zigbee, takiego jak Jeedom, Home Assistant, Eedomus lub Domoticz. Jeśli nie masz jednego z tych hubów, prawdopodobnie nie będziesz mógł korzystać z tego urządzenia.
Czy instalacja wodomierza z wyjściem impulsowym jest legalna?
Zależy to od warunków prawnych w każdym kraju i najlepiej jest zasięgnąć profesjonalnej porady. Zasadniczo główny wodomierz nie musi być usuwany, ale możliwe jest dodanie drugiego wodomierza z wyjściem impulsowym do instalacji w celu pobierania jego pomiarów za pomocą Lixee Zipulses.