Keď začneme projekt pripojenej domácnosti, jedným z najobľúbenejších zariadení, ktoré väčšina používateľov implementuje, je inteligentná kamera na monitorovanie oblasti ich domu alebo záhrady.
Na trhu je veľa riešení, ale my sa pozrieme na jedno, ktoré považujem za veľmi zaujímavé, a to na inteligentnú kameru kompatibilnú so systémom Tuya Smart Life a obsahujúcu protokol Onvif. A vďaka tomuto protokolu Onvif budeme môcť tento typ kamery používať s centrom domácej automatizácie Home Assistant.
Prečo používať kameru Onvif s aplikáciou Home Assistant?
Home Assistant je v súčasnosti jedným z najobľúbenejších riešení na vytvorenie inteligentnej domácnosti.
S aplikáciou Home Assistant máte k dispozícii nekonečné množstvo kompatibilít a v inom obsahu sme už videli, ako začať používať rozbočovač Home Assistant Green pre domácu automatizáciu a technológiu Zigbee na zjednotenie našej inštalácie s rôznymi inteligentnými zariadeniami, ktoré nám umožnia ovládať vykurovanie, osvetlenie, zavlažovanie, elektrickú bránu, bazén a mnoho ďalšieho.
Teraz sa pozrieme na spôsob integrácie kamier.
Protokol Onvif, ktorý je skratkou pre Open Network Video Interface Forum, je, ako už jeho názov napovedá, komunikačný protokol otvorený pre rôzne značky a výrobcov, ktorý umožňuje zjednotiť inštaláciu s rôznymi IP kamerami na trhu.
V mojom príklade použijem dve inteligentné kamery z ekosystému Tuya Smart Life, vonkajšiu kameru od spoločnosti Immax a vnútornú kameru od spoločnosti Nous.
Ide o veľmi úsporné inteligentné kamery, ktoré majú prístup k viacerým funkciám, ako uvidíme ďalej.
A hoci tieto kamery môžeme používať s aplikáciou Smart Life, ak máme inteligentnú domácnosť s aplikáciou Home Assistant, je zaujímavé, že môžeme všetko spojiť do jedného rozhrania, a na to využijeme komunikačný protokol Onvif týchto kamier.
Veľmi dôležité: nie všetky kamery obsahujú tento protokol Onvif.
Pred kúpou musíte skontrolovať, či fotoaparát obsahuje funkciu Onvif, aby ste ho mohli používať s aplikáciou Home Assistant.
Ako integrovať kameru Onvif s aplikáciou Home Assistant
Pozrime sa teraz na to, ako integrovať jednotlivé kamery Onvif s aplikáciou Home Assistant.
Integrácia kamery so systémom Smart Life
Najskôr si stiahnite aplikáciu Smart Life a prihláste sa do nej.
Pridajme novú funkciu.
A vyhľadajte typ fotoaparátu, ktorý chceme integrovať.
Ak chceme pridať kameru Immax WIFI, musíme ju najprv zapojiť do elektrickej siete.
Po niekoľkých sekundách budeme môcť pred fotoaparátom naskenovať kód QR aplikácie Smart Life.
Ak ste naskenovali správne, fotoaparát by mal vydať zvukovú správu, že sa podarilo pripojiť, a budete to môcť potvrdiť v aplikácii Smart Life.
Hotovo, kamera je pripojená k aplikácii Smart Life, takže vidíte obraz v reálnom čase a v prípade vonkajšej kamery Immax má dvojitý objektív, jeden pevný a jeden otočný, ktorý môžete presúvať z aplikácie Smart Life.
Táto kamera je vybavená obojsmerným zvukom, svetlom, ktoré môžete aktivovať, sirénou a ďalšími doplnkovými funkciami, čo z nej robí atraktívnu možnosť vzhľadom na jej pomer ceny a kvality.
Ak chcete používať tento fotoaparát s aplikáciou Home Assistant, prejdite do ponuky Nastavenia v pravom hornom rohu.
Prejdite na „Onvif“.
Túto možnosť aktivujeme.
Postup bude podobný s každou inteligentnou kamerou, ktorá obsahuje túto možnosť „Onvif“, takže budeme integrovať našu druhú kameru, v tomto prípade vnútornú kameru WIFI Nous.
Postupujeme rovnako, t. j. v aplikácii Smart Life klikneme na položku „Pridať zariadenie“.
A chceme pridať náš fotoaparát.
Pripojíme tento fotoaparát k napájaniu a počkáme niekoľko sekúnd, kým sa náš fotoaparát spustí.
A naskenujte kód QR.
Po niekoľkých sekundách máme kameru Tuya Nous integrovanú do aplikácie Smart Life a máme prístup k rôznym nastaveniam, napríklad k obojsmernému zvuku, takže môžeme s kamerou hovoriť z telefónu a počúvať, čo sa deje okolo kamery.
Tento fotoaparát sa dá tiež otáčať a má ďalšie funkcie.
Prejdite do nastavení a aktivujte protokol Onvif.
A keď tak urobíme, musíme zadať heslo a, samozrejme, odporúčam bezpečné heslo.
Integrácia každej kamery Onvif s aplikáciou Home Assistant
Teraz, keď máme inteligentné kamery s povolenou možnosťou Onvif, budeme môcť každú kameru Onvif integrovať s aplikáciou Home Assistant.
Najprv však pristupme k rozhraniu nášho internetového smerovača. V mojom prípade mám francúzskeho operátora Bouygues Telecom a hľadal som na internete, ako získať prístup k jeho rozhraniu, takže vás vyzývam, aby ste urobili to isté.
V tomto rozhraní uvidíme konfigurácie našich kamier, napríklad ich IP adresy.
Odporúčam, aby ste tieto adresy IP zafixovali tak, aby sa časom nemenili.
Môžeme tiež využiť príležitosť identifikovať ich konkrétnejším názvom.
Jeden detail som už spomenul v inom obsahu: ako ste videli, tieto inteligentné kamery sú pripojené k sieti WIFI 2,4 GHz, takže na používanie týchto zariadení musíte mať túto sieť aktivovanú.
Teraz prejdeme na miestne rozhranie aplikácie Home Assistant.
Prejdite do časti „Nastavenia“, „Zariadenia a služby“.
„Pridať integráciu“.
A vyhľadajte položku „Onvif“. Ďalším rýchlejším spôsobom je pridať túto integráciu z oficiálnej webovej stránky aplikácie Home Assistant kliknutím na položku „Pridať integráciu do mojej aplikácie Home Assistant“.
Zobrazí sa vyskakovacie okno na vyhľadávanie kamier Onvif a kliknite na „Odoslať“.
V našom prípade budeme musieť informácie o našich fotoaparátoch vyplniť ručne.
Začneme vonkajšou kamerou Immax.
Zadáme názov a jeho IP adresu, ktorú sme našli v rozhraní nášho smerovača.
Výrobca mi povedal, že port pre tento fotoaparát je 8899, že používateľské meno je admin a že neexistuje žiadne heslo.
Ak tieto informácie potrebujete a nie sú uvedené v návode na použitie, odporúčam vám obrátiť sa na výrobcu.
Klikneme na „Odoslať“ a zobrazí sa správa, že fotoaparát bol úspešne integrovaný. Môžeme ju umiestniť do niektorej časti našej domácnosti a je to, máme kameru integrovanú s aplikáciou Home Assistant.
Teraz sa vráťte do aplikácie Onvif a kliknite na položku Pridať položku.
Rovnakým spôsobom sme postupovali aj pri integrácii našej druhej kamery, interiérovej kamery Nous.
Tentoraz sa rozpoznala automaticky.
Takže sme už zadali jeho IP adresu a port, ktorý je v tomto prípade 10 000.
Môžeme zmeniť jeho predvolený názov a musíme vyplniť meno používateľa, ktorým je admin, a heslo, ktoré sme predtým nakonfigurovali v nastaveniach Onvif fotoaparátu z aplikácie Smart Life.
Kamera je teraz integrovaná do aplikácie Home Assistant.
Teraz môžeme vidieť obrázky z našich kamier z aplikácie Home Assistant, aj keď ide o kamery rôznych značiek, pretože používajú protokol Onvif.
Môžeme otvoriť okno fotoaparátu a zobraziť snímky v plnej veľkosti a ako vidíte pri fotoaparáte Immax, keďže ide o duálny fotoaparát, máme k dispozícii 2 snímky.
Medzi tým, čo sa deje pred kamerou, a tým, čo sa zobrazí v rozhraní aplikácie Home Assistant, je 4 až 5-sekundové oneskorenie.
Akcie týchto kamier sú v aplikácii Home Assistant veľmi obmedzené; ak chcete používať sirénu, svetlo, otáčať kameru a akékoľvek iné nastavenia, musíte vstúpiť do aplikácie Smart Life, pretože tieto nastavenia nie sú dostupné pri komunikácii s aplikáciou Onvif.
Existuje však zaujímavá možnosť s názvom „Obraz v obraze“, ktorá nám umožňuje mať plávajúce okno nad ostatnými oknami, aby sme mohli sledovať jednu oblasť nášho domova a zároveň mohli vykonávať iné úlohy na počítači.
Toto okno môžeme kedykoľvek presunúť a pokračovať v prehliadaní iných stránok v počítači.
A ďalším veľmi zaujímavým detailom tohto riešenia je, že v prípade výpadku internetu, keďže budem simulovať odpojenie červeného ethernetového kábla, ktorý zodpovedá pripojeniu WAN v mojom smerovači, aj keď nemám prístup na internet a nemám prístup k svojim kamerám z aplikácie Smart Life, keďže mám lokálne spustený Home Assistant a svoje kamery cez Onvif, mám stále kontrolu nad týmito kamerami lokálne.
Samozrejme, okrem pripojenia celej inštalácie k aplikácii Home Assistant, aby vaša inteligentná domácnosť fungovala aj bez pripojenia na internet, môžete využiť aj možnosť vykonávať rôzne automatizácie, pri ktorých spolu spolupracuje niekoľko inteligentných zariadení.